AKTUALIZOVÁNO
dne 5. 1. 2025
VENKOVNÍ BETLÉM
Autor textu a fotografií - Emil VEIS - není-li uvedeno jinak.
Podle autorského zákona 121/2000 Sb. § 2, odst 1 a § 16 je možno texty a fotografie stahovat pouze se svolením autora.
Pojedete – li v předvánočním, či vánočním čase kolem Morašic nebo přes ně, zastavte se tam u Betlém vystaveného na návsi před kulturním domem a prohlédněte si ho. Od roku 2004 je vystavován každoročně a také každoročně se u něho při otvírání sejde kopa lidí. V předvánočním čase si tu rádi poslechnou pásmo koled a říkání v podání žáků skalické školy, do které také chodí děti z Morašic.
JAK BETLÉM PRO MORAŠICKOU NÁVES VZNIKAL?
Sepsáno podle kroniky rodin (V)WEISOVÝCH.
K dnešnímu dni jsou figurky postaviček k Betlému hotové a Betlém jako celek je realizovaný. To jsme si mohli po 44 dnech tvořivé práce říci dne 14. 12. 2004. Než se tak stalo, tak tomu předcházelo mnoho plodných diskuzí a spousta mravenčí práce.
Vše, co se týká Morašického Betlému, začalo následující den po pondělním posvícení. Je úterý 12. října krátce před polednem. Do firmy DOWERA, kde v současné době pracuje pisatel tohoto textu, přichází starostka obce. Oslovuje mě a vyslovuje prosebnou myšlenku postavit na návsi obce malinký venkovní Betlém. Tento nápad mě hned napoprvé velmi zaujímá a probouzí ve mně tvůrčí iniciativu. Myšlenka, že se mohu stát betlémářem je velmi lákavá. Přislíbil jsem jí Betlém vytvořit. Protože však nemám rád ukvapenou práci, tak si zároveň vymiňuji, že si všechno musím velmi dobře promyslet a ze všeho nejdříve vytvořit výkresový návrh budoucího Betléma. O svačinových přestávkách nediskutujeme o ničem jiném, než o „Morašickém Betlému“. Je třeba rozhodnout, kde bude Betlém stát. Od toho se bude odvíjet výška figurek. Po mnoha diskusích a střetu různých názorů docházíme k závěru, že Betlém by bylo nejlepší postavit před nový kulturní dům. Na základě stanovení místa pro Betlém rozhodujeme, že ideální výška postaviček i s hlavičkou bude třetinou výšky dospělého člověka, tedy 60 cm. Jen tak vysoké postavy budou dobře vidět až ze silnice. Velikost zastřešené plochy, pod kterou mají být všechny postavy umístěny, se nám jeví tak o rozměru 3 x 2 metry.
Dalším krokem je nakreslení náčrtu, jak by asi měl „Morašický Betlém“ vypadat. Pracovní náčrtek vzniká v neděli 24. 10. 2004 a dostává pracovní pojmenování „Morašický Betlém“ a tento název výtvoru už zůstává. V úterý 26. 10. 2004 náčrt Betlému a figurek předkládám starostce k posouzení. Nemá k tomu žádné námitky, jen ji zaráží tak velká výška postaviček. Domlouváme, že s tvorbou figurek započnu hned následující den po státním svátku, tedy 29. října 2004. Do Vánoc zbývají více jak dva měsíce, ale prací na tvorbě Betlému bude víc než dost. Sám to nezvládnu. V DOWEŘE proto vytváříme partu ochotných lidí, podílejících se něco hodnotného pro občany vytvořit. Vzhledem k množství práce starostce sděluji, že do tvorby Betlému zapojím více lidí z obce, abychom stanovený úkol zvládli. S tím souhlasí a přislíbí i výpomoc obce. To je ten správný přístup! Figurky Betlému jsou dokončeny v neděli 12. prosince 2004. Jsou dočasně umístěny ve starém kulturním domě a čekají na neděli 19. prosinec, na přemístění ven pod přístřešek, kde budou při slavnosti „Otvírání morašického Betlému“ poprvé představeny veřejnosti. Parta nadšených a zapálených lidí pro věc vytvářela „Morašický Betlém“ celých 44 kalendářních dní. Zbývá dodat, že Betlémy se nevyrábí, ale tvoří. Neodmyslitelně patří k Vánocům a přinášejí nám radostnou zvěst, že se nám narodil Spasitel.
V krátkosti zde popíši, jak se Betlém vytvářel a kdo všechno se na jeho tvorbě podílel. Velikost figurek je 3x menší, než je skutečná výška člověka. Tělíčka figur jsou vyrobena ze dřeva. Ruky postaviček jsou sestaveny ze dvou částí, spojených otočným kloubem. Tato varianta umožňuje nastavit je do jakékoliv polohy a to od zvednuté až po připažené k tělu. Toto řešení navozuje dojem, že Betlém jako celek nepůsobí strnule, ale vyvolává dojem pohybu figur. Hlavičky postav jsou vymodelované z aranžovací hmoty Florex a mají výšku 9 cm. Po vytvarování obličeje je povrch zpevněn lakem a nabarven do přirozených barev. Vlasy jsou vyrobeny většinou z vlny. Všechny figury v Betlému mají na míru ušité obleky a to z různých lesklých látek, které pro tento účel darovali někteří místní občané. Žádná figurka není stejná a každá vypadá úplně jinak. Při tvorbě obleků se přihlíželo k historické době, kdy se tato událost – narození Krista, stala. Pro obleky Tří králů jsme našli inspiraci v Betlému každoročně vystavovaném v morašickém kostele.
Ideový návrh a dřevěná tělíčka figur a zvířat jsem vytvořil Emil VEIS. Všechny hlavičky k postavám vytvořila Eva BALÍKOVÁ. Šaty a doplňky ušila Marie VRÁNOVÁ. Salaš neboli dočasný příbytek Svaté rodiny a celé vnější zastřešení Betlému (3 x 2 metry), vytvořil truhlář Pavel PROCHÁZKA, který také podle šablon na pásové pile obřezal dřevěné kostry oveček a velblouda. Konečnou podobu pak zvířátka dostala pod mýma rukama. Moji rodiče a manželé Emil (V)WEIS (* 11. 10. 1927 + 17. 4. 2012) s manželkou Boženou (* 8. 7. 1932 + 11. 3. 2019), toho času ve starobním důchodu, zhotovili došky na střechu Salaše. Můj bratr a soused, Zdeněk tyto došky svorkovačkou připevnil na střechu. Důchodce Jaroslav POPELKA a Petr KŘEPELA, napustili mořidlem dřevěné konstrukce a vše přelakovali bezbarvým lakem. Strojit a zdobit figurky pomáhala moje švagrová Milada WEISOVÁ. Po dobu tvorby Betlému se výše jmenovaní scházeli každé pondělí večer na společná setkání v místním starém kulturním domě, aby společně řešili problémy a hlavně vždy přinesli ukázat to, co již vytvořili. První ze setkání se uskutečnilo 15. listopadu 2004. V pondělí 6. prosince 2004 bylo na pravidelném setkání konstatováno, že je Betlém hotový, následující týden bylo poslední setkání a to jen organizační. Těchto setkání se zúčastňovala také starostka Jiřina HERMANOVÁ a místo starosta Jan HEJLEK. Do akce se v závěru zapojilo více místních lidí a to hlavně v sobotu 18. prosince 2004 při stavbě přístřešku o rozměrech 3 x 2 metry, zasazování vánočních stromků v okolí Betlému a jejich ověšení ozdobami.
ŠTĚDROVEČERNÍ ZPĚV KOLED U BETLÉMA NA NÁVSI
O tom jak se v Morašicích slavíval Štědrý den ve 20.tých letech minulého století vypovídá následující článek otištěný dne 4. 1. 1923 v novinách – doslovně přepsáno.
Štědrý den v Morasicích, slavívá se zvláště krásně. Jest tam zvykem, že o 12. hodině se jde osadou průvodem, kterého se účastní pokud možno všichni, a zpívá se „Narodil se Kristus Pán!“ Po každé strofě hlásný troubí dvanáct a následují salvy z pušek. Tak se děje celou osadou. Skoro v každém okně jest stromeček, plný světel, ano i v každém okně jest světlo, takže celá osada jest ozářena, a člověku se maně zdá, jakoby byl u Betléma s anděly a pastýři, kteří prozpěvovali slávu Bohu na výsostech. Vřelý dík patří vůdci této krásné slavnosti Josefu Šnáblovi, který ke konci vzpomenul padlých a nezvěstných našich vojínů.
Když se v roce 2005 sešly u Morašického Betléma tři morašické rodiny jen proto, abychom si u něho popřáli krásný Štědrý večer a poté společně zazpívali na oslavu Kristova narození jen tak pro radost koledu „Narodil se Kristus Pán …“, tak nás k tomu inspiroval právě tento výše uvedený kratičký článek. Nikoho v tu chvíli nenapadlo, že by tato akce mohla oslovit i další morašické občany a ani to, že by vznikla nová tradici, volně navazující na krásnou křesťanskou tradici našich předků. Od roku 2006 se každoročně na morašické návsi u venkovního Betléma spontánně a dobrovolně o Štědrém dnu sejde mezi 50 a 60 občany aby si navzájem vyslovili přání a společně zazpívali známé koledy. Občané krátce před půl devátou večer vyjdou na mrazivou náves. Asi na hodinu opustí teplo svého domova, a rodinný kruh zamění za kruh větší, kterým se pro tuto vzácnou štědrovečerní chvíli stane společenství občanů obce morašické. U Betléma zapomenou na všední starosti a stanou se jednou velkou morašickou rodinou. Ozářené večerní jesličky, radostná nálada, srdečná přání a oslavné koledy znějící po zdejší návsi, a to je to opravdové kouzlo morašických Vánoc dnešní doby, a největší dar, který si tu nadělujeme všichni navzájem. Nikdo si přitom nic hmotného neodnese. Všichni však odcházejí radostni, spokojeni a s přáním, že se tu za rok opět setkají a znovu koledy zazpívají. Atmosféra u Morašického Betlému by se dala popsat několika slovy, že je to radost pro všechen lid Radost se nedá nijak metrem poměřit, ani zvážit. Radost si rozdáváme jeden druhému navzájem a nikomu z ní přitom neubude.
Morašice u Znojma čítají v poslední době kolem 230 stálých obyvatel. Na jedné společné fotografii, pořízené po zpěvu koled na Štědrý večer, je nás tam vyfoceno 40 a také několik chalupářů. Více jak tucet občanů před objektivem chybí, protože se již rozešli do svých domovů. Z uvedeného plyne, že nám na morašickou náves každoročně přichází téměř každý čtvrtý občan. Je to opravdu krásný novodobý zvyk, když se o Štědrém večeru sejdou občané jedné malé obce na Znojemsku u Betléma, ke společnému zpěvu koled v tak hojném počtu. Vánoce 2020 ale byly poznamenány pandemií a to ovlivnilo samozřejmě také účast, která se dala spočítat na prstech jedné ruky. Byly dodrženy rozestupy a bezpečnostní nařízení. Přesto se dá konstatovat, že tuto pěknou tradici nám nepřerušila ani probíhající pandemie.
O venkovním betlému a zpěvu koled se dozvíte něco také po kliknutí na tlačítka.
Během prohlížení Vás mohou rušit reklamy. Za to se omlouváme.