top of page
Podle autorského zákona 121/2000 Sb. § 2, odst 1 a § 16je možno texty a fotografie stahovat pouze se svolením autora fotek.


Podle autorského zákona 121/2000 Sb. § 2, odst 1 a § 16
je možno texty a fotografie stahovat pouze se svolením autora fotek.

 

POSVÍCENÍ V MORAŠICÍCH

   O víkendu, ve dnech 9. a 10. října se v Morašicích konalo tradiční posvícení, ze kterého Vám přinášíme krátkou aktuální reportáž.

    Při sobotní večerní zábavě se skupinou Urgent se odehrálo zavádění mládeže a poté zavádění ženáčů. Během letošního posvícení došlo v neděli poprvé k nenaplnění dlouholetých tradic, které jsme tu my a naši předci drželi od nepaměti. Neuskutečnilo se plánované zavádění mládeže v 16 hodin. Dnes již čtyřicátníci měli spoustu přespolních kamarádů, které si na zavádění přizvali a tradici tak dodrželi. Postupně se odstěhovali za prací a na jejich místo nastoupila další generace, na které tato tradice přešla. Je jich jistě méně, ale kamarády mají také.V neděli odpoledne k ploslechu a tanci hrála dechová skupina Skaláci téměř před prázdným sálem. Většina hostů seděla v sále hospody a na tanečním parketu tančily pouze dva páry, což dokládá fotka níže. Mění se složení obyvatelstva vesnice a jak tak komunikuji s kolegy kronikáři, tak někde dochází k posunu tradic. Starší občané vymírají, jejich domky koupí občané ze všech koutů republiky. S kolegy se shodujeme na jednom. Záleží, jak tito občané přilnou k tradicím vesnice, do které se přistěhovali a jak dokáží spolupracovat s místními spoluobčany všech věkových kategorií.

POSVÍC 2021 - 01.jpg
POSVÍC 2021 - 02.jpg
POSVÍC 2021 - 04.jpg

NÁLEZY Z DOBY BRONZOVÉ.

   Při hloubení jámy na zahradní jezírko jsem našel na pozemku za svým domem č. 104 několik střepů , ohlazených kamenů a provrtanou kost. Vzhledem ke skutečnosti, že v práci na hloubebí hodlám v budoucnu dál pokračovat, tak se ještě nějaký ten nález dá očekávat.

   O odborný posudek nálezu jsem požádal archeoložku z Jihomoravského muzea ve Znojmě, paní Mgr. Alenu NEJEDLOU, Ph.D., která již na zmiňovaném pozemku prováděla průzkum v roce 2009.

Autor textu a fotek Emil VEIS .

ODE - 29.jpg
ODE - 23.jpg
ODE - 24.jpg
ODE - 25.jpg

... DALŠÍ NÁLEZY Z DOBY BRONZOVÉ

NAJDETE NA KONCI TÉTO ROLOVACÍ ZÁLOŽKY ...

POMOC LIDEM, POSTIŽENÝCH NIČIVÝM TORNÁDEM

         Rozhodl, že pojedu pomoci konkrétním lidem, do vesnic postižených ničivým tornádem. Na webu jsem se přihlásil jako dobrovolník Charity. Rychlá pomoc v nouzi, je pomoc vítaná a i když má člověk plno práce doma, tak si na pomoc potřebným vždycky čas najde. Je pátek, dne 2. 7. 2021, krátce po půl páté ráno, když vyjíždím z Morašic poskytnout pomoc lidem zasaženým ničivým tornádem. Vydávám se tam jako občan, člen hasičského sboru, člen Poutního bratrstva, knihovník, kostelník a penzista v jedné osobě. Krátce po 6. hodině ranní zastavuji na letišti Ladná u Břeclavi. Je tam zatím téměř pusté parkoviště. Na něm parkují jen dvě osobní auta. Jedním z nich je automobil s  logem Českého rozhlasu, z něhož vystupuje řidič. Navzájem se představíme. Dáváme se do řeči. Je to redaktor jedné z nejsledovanějších rozhlasových stanic u nás, Českého rozhlasu Radiožurnálu. Aniž to čekám, tak hned se mnou natáčí první rozhovor tohoto dne. Klade otázky, „kdo jsem, odkud jsem přijel, proč chci pomáhat a proč přijíždím tak brzy“. Na všechny otázky se mu dostává odpovědi. O  mém příjezdu a pomoci pak informuje ve zprávách krátce po 9. hodině, ty posluchače, kteří mají zrovna zapnuté vysílání stanice Radiožurnálu. Po pravdě řečeno, po příjezdu na místo pomoci jsem ani ve snu neočekával, že se mnou bude natočen první rozhovor dne a budou v něm zmíněny moje rodné Morašice. Redaktor pak po skončení rozhovoru vytáčí telefonní číslo krizového štábu. Zjišťuje podrobnosti o kyvadlové dopravě z letiště do postižených obcí, o níž se zmiňují webové stránky. Podle získaných informací má kyvadlová doprav fungovat ale až zítřka, to je od soboty 3. 7. 2021 a také po celý prodloužený víkend, kdy jsou státní svátky. Po tyto čtyři dny očekávají větší příliv dobrovolných pomocníků. Loučím se s redaktorem a odjíždím do Moravské Nové Vsi. U vjezdu do obce je polní parkoviště. Směruje mě na ně hlídka policie. Dál do obce pak musím jít pěšky.

         Na záda si dávám batoh s jídlem, pitím, doklady, pláštěnkou a náhradním oblečením. Vydávám se do postižené vsi. První stavení v Moravské Nové Vsi nic nevypovídají o tom, že by tudy prošlo tolikrát v médiích zmiňované ničivé tornádo. Zaujal mě jeden malý útulný cihlový domeček s  předzahrádkou s dřevěným laťkovým plotem. Na každé laťce jsou nasazené keramické hrnečky dnem vzhůru, z nichž každý má jiný tvar, je jinak ozdoben kresbou. Všechny jsou ku podivu na svém místě a nepoškozené. Po ničivém živlu není zatím ani památky. Tudy, že by prošlo tornádo? Nemyslitelné! Vše se ale postupně mění po ujití dvou set metrů do centra Vsi. Tu je vidět z keře utržený letorost a tu zase stromu chybí nějaká ta menší větev. Jak ale přicházím více do středu obce, tak jsou stopy po tornádu stále zřetelnější a zkáza viditelnější. Sem tam rozbitá okna a pár poškozených střech se postupně mění v úplně vybitá okenní skla, pokroucené venkovní žaluzie, plachtou přikryté střechy, omlácené fasády a do nich zapíchnuté křidlice, kousky latí, či torza větví. Ještě před nedávnem vzrostlé a olistěné stromy tu trčí jen s kosterními větvemi, jako ruky s prsty ukazující na nebe odkud větrná zkáza přišla a orvala jim veškerou zeleň i s dozrávajícími plody. Přicházím do středu obce ke kostelu a obecnímu úřadu. Již z dálky je to pohled žalostný. Připadám si, jako bych procházel vesnicí po leteckém náletu. Z Brna, kde jsem byl v učení a studoval, byly na fasádách viditelné záseky po střepinách granátu a po kulkách z pušek ještě dlouho po válce. Tady, ve středu obce, je takto poznamenán každý dům. Všude místní odklízejí suť. Některé domy nemají střechu. Jiné jsou polo rozbořené. Průjezdy domů jsou bez vrat, které živel poničil a odnesl bůhví kam a do dvora a pak dál do zahrad se radši ani nedívat. Střechy spousty domů jsou zakryté modrými plachtami. V okách plachet visí na provázcích PET lahve naplněné vodou. Jsou to závaží, se kterými pohupuje slabý čerstvý ranní vánek. Terasové schody končící v prázdnotě, vedly do obydlí, které tu není.

          Zdravím nějaké místní usedlíky, kteří mají plné ruce práce s odklízením suti, a ptám se jich, kde najdu místo, kde se jako dobrovolník mohu hlásit. Směrují mě k obecnímu úřadu a srdečně mi za pomoc děkují, aniž jsem dosud zatím nikomu a s ničím nepomohl. Je na nich vidět, že si tu jakékoliv pomoci dobrovolníků pravdu velice váží.

         Došel jsem na místo registrace, kterým je modrý stanový přístřešek. Je naproti kostelu bez věže a  bez vazby. Tak nějak tu stál před staletími, když ho dostavili zedníci, a než přišli mistři tesaři zhotovit mu krov. Po několika dotazech odkud jsem a co mohu nabídnout za pomoc, jim odpovídám, že jako pracovník obce a jako zručný kutil zvládnu jakoukoliv práci. Hlavním mým cílem proč jsem tu, je pomoci potřebným, a jak je vidno, tak té je potřeba opravdu všude.

         Místnímu uzenářskému obchodu to vzalo celou plechovou střechu. Podle koordinátorů z  modrého stanu, kteří pomoc zprostředkovávají, tam pracuje parta tesařů z Hoštic a zedníků ze Všerub a ti potřebují dva pomocníky. Mezitím ale sehraný tým musí vyřešit ještě několik telefonátů žádajících přistavení kontejneru a nakládací techniky. A takto tu koordinátoři pracují po celý den. Zastaví se jen na oběd. Po vyřízení telefonátů mi na papírek píší adresu postiženého uzenářství a číslo domu, kam mám jít. Vydávám se tam a  hlásím se u pana domácího. S ním nejprve zajišťujeme chodník proti vstupu, protože z patra domu budou zedníci házet na chodník živlem strženou suť z části štítu. To je moje první pracovní činnost. Následuje vynášení zbytků dřeva, torza latí, pokroucených zbytků plechové střešní krytiny a úklid na dvoře. Po dvou hodinách práce nám paní domácí vaří kávu a pan domácí se rozpovídá, jak pod pergolou se psem Maxem byli svědky toho, jak jim tornádo odnáší střechu. Zažít by to znovu nechtěl. Hned po kávě jdeme zase pracovat. Z poškozené střechy sundáváme trámy. Dva tesaři a to Martin s  pomocníkem pracují na střeše, další tesař Zbyněk a já jsme dole, kde jim připravujeme nové trámy, ve kterých Zbyněk pomocí vzorové lérky vyřezává zářezy a trámy zkracuje na přesně stanovenou délku. Je jich celkem třináct. Asi metrové převisy trámů, které jsou ze dvora vidět z podhledu je třeba elektrickým hoblíkem ohoblovat a vibrační bruskou hladce osmirkovat. Zbyněk kreslí a pracuje s  motorovou pilou a já mu pomáhám trámy nosit, smirkovat a spolu je pak i s panem domácím podáváme tesařům na střechu. Mezitím, piliny a hobliny smetám, aby je vánek nerozmetal po dlážděném dvoře. Takto pracujeme od rána až do půl páté odpoledne, kdy parta zedníků a tesařů s  prací končí. Poté si čtvrthodinku vykládáme v průjezdu s majiteli poškozeného domu a loučíme se s  nimi. Dostává se nám srdečných díků. Co je ale hlavní, tak v srdci a mysli si odnášíme pocit, že jsme někomu nezištně mohli pomoci v jeho svízelné situaci. Hlavně proto jsme všichni tu, abychom pomohli v nouzi, je to jednak křesťanské a hlavně lidské.

 

Text Emil VEIS

TORNÁDO - 04.jpg
TORNÁDO - 06.jpg
TORNÁDO - 05.jpg

FARNÍ VÝŠLAP DO OKOLÍ HORNOKOUNICKA

    V úterý dne 6. 7. 2021 jsme se vydali poznávat zajímavosti v okolí obce Horní Kounice. Prohlédli jsme si místní kostel, poblíž něho se nachází komenda Johanitů. Dále jsme šli lesem k opuštěnému mlýnu a po lávce přešli řeku Rokytnou. Zde se ve skále nachází sluj, kde se těžila železná ruda. Závěrem našeho putování býl dvůr Alinkov, kde žili a působili novokřtěnci.

    Anabaptisté neboli novokřtěnci byli příslušníci mezinárodní sekty náboženských a sociálních reformátorů. Na Moravě se lidově nazývali habáni, pravděpodobně podle německého "haushaben" (mající domov). Říkali tak původně domům, kde byli vítáni, a dále uzavřeným dvоrům, které si sami stavěli, když se někde usadili. Své dvory také nyzývali haushaben. Jiná hypotéza praví, že jméno pochází z hebrejského ha-banim (synové) – jež se tak tak navzíjem pojmenovávali (jako Boží děti). Název také mohl vzniknout ze společného vlastnictví věcí - "wir haben". Později jedna frakce přijala jméno jednoho ze svých vůdců Jakuba HUTTERA a jako hutterité jsou dnes známí ve světě.

    Moravská šlechta přijala novokřtěnce zejména jako hospodářsky aktivní obyvatelstvo. Umožnila jim usadit se na svých pozemcích a především žít a podnikat podle vlastního přesvědčení. Vztah k novokřtěncům však nebyl vždy jen kladný. Mnozí neměli novokřtěnce příliš v oblibě, většinou je tolerovali pro jejich vysokou odbornost, spolehlivost, velké pracovní nasazení, bezkonkurenční kvalitu a levnost odváděné práce.

HOR KOUN - 04.jpg

POMOC LIDEM, POSTIŽENÝCH NIČIVÝM TORNÁDEM

 

        Další obcí, kde jsem o týden později v pátek dne 9. 7. 2021 pomáhal, byly Hrušky. Tam jeden 72  letý důchodce pan KLIMEŠ s manželkou přišel o celý dům, který si zrekonstruoval před 10 roky. Poslali mě tam koordinátoři. Na papírek mi napsali příjmení číslo mobilu. Shodou okolností, jako před týdnem se také jednalo o stejnou ulici jako v Moravské Nové Vsi a to Hlavní, jen číslo domu bylo jiné. Jdu po ní a sleduji číslování. Dva domy tu nejsou jen plocha shrnutá bagrem. Zrovna tu Česká televize natáčí rozhovor s hejtmanem GROLICHEM. Je to žalostný pohled na plochu, která ještě před 14 dny byla domovem.

         Pan domácí nikde. Volám mu na číslo mobilu, že jsem tu. „Přijedu hned na kole“, ozve se mi ve sluchátku. Jsem tu zas jedním z prvních brigádníků. Kolo s panem domácím je v dohledu a blíží se. Představíme se „Je spousta cihel ze zborcené štítové zdi domu, které je třeba očistit“, vysvětluje majitel domu, ze kterého zbyla jen tato hromada cihel. Pana domácí povídá, „dům byl postaven v roce 1941 a jako pojivo cihel byla použita malta z hlíny“. Cihly byly vyráběné ještě ručně, kvalitní a proto by byla škoda vyvézt je, bez dalšího využití, jen tak na skládku, která vznikla za obcí. Během hodiny přibylo i několik pomocníků. Naši partu tvořili 4 mladí lidé až z Čech, já a jeden důchodce z Brna a  pomáhal nám i pan domácí, když zrovna něco důležitého nevyřizoval. Pracoval jsem od rána od 7:30  hodin až do 17:00 hodin. V poledne pan domácí odešel, aby pro naši partu zajistil oběd. Nevěděli jsme o tom. Mile nás to překvapilo. Menu vařili dobrovolníci v polní kuchyni, která byla umístěna na zahradě přes dvě zahrady. Cestou nám pan domácí popisoval, co mu tornádo způsobilo za škodu. Na vlastní oči jsme viděli tu nepopsatelnou spoušť. Bylo to smutné pozorování a naslouchání. Z celkem 20 vzrostlých stromů zůstal jediný, jen s kosterními větvemi. Pan domácí, spolu se synem, který bydlí také v Hruškách, jsou vinaři. Do vinice si pořídili nový malo traktůrek, který ještě nemají splacený. Nárazem těžkého ocelového kontejneru, který přineslo tornádo, byl roztržen ocelový odlitek mezi motorem a převodovkou. Byla vidět ozubená kola. Traktůrek je k nepoužití. Jak nepředstavitelnou sílu musí mít vítr točícího se tornáda o rychlosti přes 300 km/hodinu. Těžko se panu domácímu povídalo o  všem, a o tom, o co přišel.

         Po vydatné polévce a guláši jsme s poděkováním odešli zase čistit cihličky. Ranní oblačnost se rozplynula a začalo pálit sluníčko. Žízeň jsme hasili z vlastních zásob, které jsme si přivezli. Během čištění cihel jsem na druhé straně ulice zahlédl chlapce, jdoucího po chodníku. Přes silnici zamířil přímo k nám. Na ramenou mu seděl papoušek, pod křidélky uvázaný na plátěném řemínku. Hošík táhl za sebou čtyřkolý vozíček a v korbě měl modrý plastový box. „Co v něm asi má“, kradlo se mi na mysl. Dal jsem se s ním do řeči. Povídal. „Jsem Kája z Rakvic, půjdu do druhé třídy a přivezl jsem vám občerstvení“. Žasl jsem. „To myslíš vážně?. „Ano“ a otevřel box. Byly tam chlazené bezalkoholické ovocné radlery v plechovkách. Po dotazu, „odkud je máš?“, odpověděl, „objednávám si je přes internet, mamka s taťkou to neumí“. Kája poté přizval i ostatní pomáhající. Zapovídali jsme se dobrých 10 minut a popíjeli přitom darované nápoje. Chutnaly skvěle. S díky jsme se rozloučili. Na památku mi po tomto dobrosrdečném hošíkovi zbyla fotografie.

         Na sklonku odpoledne stály na místě, kde před příchodem tornáda končil dvorek, tři vyskládané hranoly cihel. Dvě z celých cihel a jedna z půlek a zbytků. Pan domácí byl nadmíru spokojen a děkoval nám. Někteří z pomocníků již s prací skončili a odešli. Zůstali jsme jen čtyři a čekalo nás další překvapení. V jednom z občerstvovacích přístřešků nám pan domácí zajistil opékaný klobás. Navíc nám na cestu domů přidali i oplatky. Občerstvení ani jídlo jsem v Hruškách nečekal, vše jsem si vezl s sebou z domu. Bylo nám řečeno, že stravu a nápoje pro hasiče, řemeslníky a nás dobrovolné pomocníky tu mají zdarma a rádi nám ji poskytnou.

         Tam jsem se s majitelem zbořeného domku a s ostatními rozloučil. Cestou ke svému automobilu jsem zavítal ještě na místní hřbitůvek. Byl to žalostný pohled na toto místo odpočinku mrtvých. Pobořená boční zeď, povalené náhrobky, ani vandalové by toho tolik najednou neponičili. Nejen to dokázal nespoutaný živel zpustošit za pár minut. Přes povalené náhrobky se půl kilometru za obcí tyčily hromady odvezené sutě s bouraček a v dáli byl vidět kostel bez věže. Je tam Moravská Nová Ves, kam tornádo od tohoto hřbitůvku zamířilo, aby o obydlí připravilo další, nic netušící rodiny. Na řádění tornáda nezapomenou postižení do konce života. Mě zas v mysli zůstane vzpomínka, že jsem pomohl tam a těm, kteří to v těžkých chvílích svého života, nejvíce potřebovali.

 

Text Emil VEIS Morašice

TORNÁDO HR - 02.jpg
TORNÁDO HR - 01.jpg
TORNÁDO HR - 11.jpg

FARNÍ ODPOLEDNE

    Po loňské odmlce, způsobené pandemií Covidu, jsme se opět sešli, v neděli odpoledne dne 11. 7. 2021, na dvoře hostěradické fary k posezení a popovídání si. Hostěradický farář při této příležitosti oslavil opžděně své jubilejní 50. narozeniny. Přitomni farníci se tam sešli v hojném počtu z Hostěradic, Chlupic, Morašic, Míšovic, Skalice, Miroslavi, Miroslavských Knínic a Horních Kounic a přítomni byli také ti, které jsme znali jen od vidění. Odpolední setkání začalo v 15 hodin a končilo po 20. hodině. Pětihodinový program byl okořeněn prohlídkou podzení, farní zahrady s vodním příkopem, kaple bývalé komendy, farní sýpky, věže kostela a komentovanou prohlídkou kostel svaté Kunhuty.

    Obec Skalice zapůjčila ochotně rozkládací stoly a lavice. O to se postaral skalický místostarosta a morašický rodák. Spolupráce skalického vedení obce s farářem je ku prospěchu všech. Nový skalický hospodský z hospůdky U Rybníčka zapůjčil rozkládací stan a tři slunečníky a zajistil občerstvení.

    K pití bylo točené limo a pivo, nealkoholické pivo v plechovkách a dobré tři odrůdy vín. K jídlu, farníci z Trstěnic, grilovali dvě kýty na rožni. Pro konzumenty pečiva, bezejmenní farníci napekli buchty a různé druhy cukroví. Nechyběli ani plody sklizené ze zahrad přítomných farníků. Všechny tyto dobroty napekli, pozbírali a přinesli pro své přátele přítomní hosté. Každý přinesl pro přítomné něco pro zakousnutí, a tak to má být. Všem za krásné odpoledne patří velký DÍK.

FARNÍ ODP - 01.jpg
FARNÍ ODP - 02.jpg
FARNÍ ODP - 03.jpg
FARNÍ ODP - 05.jpg

... POKRAČOVÁNÍ - NÁLEZY Z DOBY BRONZOVÉ ...

   V pondělí dne 12. 7. 2021 přijela do Morašic archeoložka a kurátorka archeologických sbírek z Jihomoravského muzea Znojmo Mgr. Alena NEJEDLÁ, Ph.D., aby blíže prozkoumala objevy střepů, kostí,  opracovaného parohu, ohlazených kamenů a úlomků pazourku, které vykopal na zahradě domu č. 104 občan Emil  VEIS při hloubení jámy na zahradní jezírko. Prozkoumávala také nálezy dalšího občana Milana POPELKY, který střepy různých nádob zase našel povrchovým sběrem na zahradě domu č. 93.

     Archeoložka provedla seškrab povrchu vyhloubené jámy. Výkopovou jámu a situaci si zadokumentovala fotografiemi. V Morašicích se zdržela hodinu a půl. Probrali jsme spolu všechny nalezené předměty, které si chtěla ihned vzít s sebou do muzea k bližšímu prozkoumání. Podle archeoložky jsem vykopal neurčitý objekt, zřejmě sídelní jámu, zvanou zemnici. Ve výkopu budu dále pokračovat a rozšiřovat ho a proto není vyloučeno, že dojde k dalším nálezům.

 

    Tak jak občan Milan POPELKA, tak i já jsem  měl ve třech krabicích střepy nádob získaných povrchovým sběrem. Ty jsem archeoložce daroval do jejich sbírek. Také jsme se domluvili, že současné objevy ze zahrady domu č. 104, byly vystaveny k volné prohlídce občanům a to v neděli dne 18. 7. 2021 od 14. do 16. hodiny ve starém kulturním domě. Poté byly darovány Jihomoravskému muzeu Znojmo, kde budou blíže prozkoumány, datovány. Paní archeoložka napíše o vykopávkách zprávu. 

 

      Vykopané předměty zcela zásadně posunou vědomosti o způsobu života, kterým naši předci žili. Nález přeslenu dokazuje, že naši předci se zabývali tkalcovským řemeslem a s výrobky mohli i obchodovat. Nález nátepní destičky zase napovídá tomu, že v této lokalitě, která pochopitelně ještě nenesla název Morašice, pobývali také i lovci. Nátepní destička sloužila lovcům, lukostřelcům, jako ochran zápěstí před poraněním od tětivy luku. Veškeré nálezy, které darem dostane Jihomoravské muzeum ve Znojmě, jsou pro naše Morašice jistě velkým přínosem. 

Autor textu a fotek Emil VEIS .

NÁLEZY NÁKRES  MORAŠICE DŮM č. 104 - 6.7.2021.jpg
NÁLEZY - 01.jpg
NÁLEZY - 02.jpg
NÁLEZY - 06a.jpg
NÁLEZY - 09.jpg
MUZEUM ZN - 02.jpg
MUZEUM ZN - 04.jpg
MUZEUM ZN - 05.jpg
MUZEUM ZN - 06.jpg

... VÝSTAVA NÁLEZŮ Z DOBY BRONZOVÉ ...

    V neděli dne 18. 7. 2021 od 14. do 16. hodiny pořádala knihovna ve starém kulturním domě výstavu archeologických nálezů, které byly v Morašicích vykopány od dubna 2021 do července 2021.

   Výstavku zahájil knihovník přivítáním účastníků, mezi kterými byli i starostka a místostarosta Morašic. Účastníkům poté začal vysvětlovat, co jednotlivé nálezy představují a kde byly nalezeny. Nálezy byly vystaveny na čtyřech stolech. Svou měrou přispěl i občan Milan POPELKA, který poskytl povrchové nálezy střepů, které našel  na zahradě za svým domkem č. 93.

    Na výstavku se také přijeli podívat manželé GRUNOVI z nedalekých Petrovic, kteří se zajímají o regionální historii. S Milanem POPELKOU a s dalšími zájemci z jiných obcí, míváme s GRUNOVÝMI v Petrovicích několik pravidelných zimních setkání, kde si mezi sebou vyměňujeme zajímavé zkušenosti z dávné historie svých rodných obcí.

     Hosté výstavky, kterých přišlo celkem 26, se živě zajímali o nálezy a zodpověděl jsem jim na mnoho dotazů. Zazněla slova, že i v současné době různých omezení se dá uspořádat akce na úrovni a nevadilo ani dodržování bezpečnostních opatření v podobě desinfekce při vstupu, nošení respirátorů a omezení účastníků na 7 osob. V sále kulturního domu bylo po celou dobu akce také větráno.

     Součástí výstavky byla také počítačová prezentace, kterou knihovník připravil v programu na tvorbu prezentací, zvaném PowerPoint. Prezentace v délce 6 minut byla sestavena ze třech témat, které se vzájemně doplňovaly a z celkem 39 obrázků s vloženým textem. Prezentace po spuštění automaticky přepínala obrázky v určeném pořadí a v předem definovaných časových intervalech. Prvním tématem prezentace byly předměty z vykopávky. Podle sdělení archeoložky, která Morašice a místo vykopávek navštívila v pondělí dne 12. 7. 2021, vykopané předměty pocházely z různých  časových období a také z doby halštatské. Na téma vykopávek plynule navázalo druhé téma a to doba halštatská, která po sobě v Morašicích zanechala velmožskou mohylou, která byla objevena v 50. letech minulého století archeologem PhDr. Jiřím ŘÍHOVSKÝM, CSc.

    V době halštatské vedla přes Morašice také jedna z větví Jantarové stezky. To, podle nejnovějších poznatků o trase jantarové stezky, uvádějí Martin GOLEC a Pavel FOJTÍK ve své publikaci z roku 2020 s názvem „Centrum východo halštatské kultury na střední Moravě“, jak velmi důležité bylo napojení moravských halštatských komunikací na sousední regiony a zmiňují přitom, že stezka vedla i přes Morašice, které se pochopitelně v té době tak ještě nejmenovaly.

    Základní dálkové komunikace procházející Moravou nejčastěji dodržují směry tzv. pravidla X. Hlavní směr z Polska přes Moravu do Rakouska směřuje ze severovýchodu na jihozápad v linii od oblasti Kietrze na Olomouc – Kralice na Hané/Seloutky – Brno-Holásky – Modřice – Bratčice – Morašice – Suchohrdly – Těšetice-Kyjovice a dále pak k Dunaji do oblasti Krems an der Donau. Zatím nejasný je směr na oblast hradiště Niederfellabrunn – „Praunsberg“ a dále pak k Vídni. Tuto trasu Jantarové stezky křižuje trasa Panonsko-labské stezky od jihovýchodu k severozápadu.

   Třetím tematickým celkem prezentace bylo pojednání  o Jantarové stezce, jejíž jedna z větví vedla v době halštatské přes katastr naší obec Morašice, která toto pojmenováni ještě neměla, ale byla tu vystavena velmožská mohyla s pohřební komorou. V současné době po Jantarové stezce chodí turisté a vede po ní Svatojakubská cesta napříč Moravou, kterou využívají poutníci, jdoucí do světoznámého poutního místa Santiaga de Compostely, nacházejícího se ve Španělsku.

Text Emil VEIS

VÝSTAVKA - 01.jpg
VÝSTAVKA - 03.jpg
VÝSTAVKA - 02.jpg
VÝSTAVKA - 05.jpg

... VÝSTAVA JINÝCH NÁLEZŮ V KNIHOVNĚ ...

    V pátek dne 23. 7. 2021 od 14. do 16. hodiny pořádala knihovna ve svých prostorách výstavu archeologických nálezů, které byly v Morašicích vykopány v týdnu od předešlé výstavky, to je od 19. do 22. 7. 2021. Jednalo se opět o různé střepy nádob. K vidění byly také kosti, pocházející z hovězího dobytka a také srnčí zvěře. Výstavka navazovala volně na předešlo akci stejného zaměření. Vystaveny byly pochopitelně jiné věci. Někteří občané přišli na prohlídku vykopávek přímo do domku č. 104. Při této formě návštěvy si mohli prohlédnout i místo samotné vykopávky.

VÝSTAVKA - 06.jpg

PODZIMNÍ ARANŽMÁ S EXOTICKOU MAKLUROU

     Maklura oranžová (Maclura pomifera) je exotický strom z čeledi morušovníkovitých. Patří do skupiny velmi teplomilných druhů stromů. U nás byla vysazena nejprve na Hluboké, v roce 1865. Další místa, kde byl tento strom s krátkým kmenem a hustou korunou vysazován, jsou jižní Morava a to v Lednici a také v našich Morašicích jsou dva strony Na Loukách.

     Maklura je exotický opadavý strom V původních místech výskytu může tento dvoudomý strom dosáhnout výšky až 20 metrů. V našich zeměpisných podmínkách je to však o mnoho méně, a to pouze 5 až 8 m. Na větvích stromu jsou až 2 cm dlouhé tuhé velmi ostré trny. Rozkvétá v dubnu až květnu. Má velmi nenápadné zelené květy, ovšem její plody mohou dosáhnout průměru až 15 cm.

     Když lidé nedovedou nějakou rostlinu pojmenovat, tak si prostě vymyslí vlastní název. Tak tomu bylo i v případě maklury, tajemného stromu ze Severní Ameriky. Co jazyk, to jiné pojmenování. Většina pojmenování je však inspirována velkými žlutozelenými, v plné zralosti až oranžovými plody. Proto vznikly tyto názvy -  indiánské pomeranče, oranžové moruše, maklura jablkovitá, maklura oranžová, oranžová jahoda, opičí mozek nebo dokonce koňský hnůj. V angličtině se nejčastěji objevuje označení Osage Orange, dále pak horse apple (koňské jablko). Z francouzského Bois d'Arc vzniklo bowdark, a nakonec zůstal název bow wood (dřevo na výrobu luků). Z kořenů a kůry maklury je možné získat ve vodě rozpustné žluté barvivo, odtud označení žlutý strom. Plody maklur y jsou žlutozelené a velmi vrásčité a nejsou jedlé. Jedinou jedlou součástí jsou v nich obsažená semínka, která připomínají semínka slunečnice. Dospělá rostlina velmi dobře odolává mrazům.

ARANŽMÁ - 01.jpg
bottom of page