top of page

Kaple matky ustavičné pomoci - MUP

 
Autor textu a fotografií – Emil VEIS - není-li uvedeno jinak.
Podle autorského zákona 121/2000 Sb. § 2, odst 1 a § 16 je možno texty a fotografie stahovat pouze se souhlasem autora.

ROK 2005

     V srpnu vzklíčila myšlenka postavit v Morašicích malou kapli v klidné části obce, aby k ní mohli místní, popřípadě přespolní náhodně kolemjdoucí, poutníci, pounická pocesí a jiní návštěvníci chodit či jezdit děkovat, rozjímat a prosit a byla živým místem víry nejen pro místní, ale také i pro přespolní.

ROK 2006

 

     Od června do poloviny září tuto myšlenku podpořili postupně další občané stejného smýšlení. V závěru roku padlo rozhodnutí zasvětit kapli Matce ustavičné pomoci.

 

ROK 2007

     Dne 10. srpna jsme doputovali do Mariazell, abychom tam před Matkou slovanských národů vznesli prosbu za realizaci kaple.

 

ROK 2008

     V květnu padlo definitivní rozhodnutí o stavbě a nastalé události přispěly k rozhodnutí, že to bude děkovná kaple za vyslyšené prosby.

 

ROK 2009

     Byl rokem příprav nutných k realizaci stavby. Ing. architekt Petr WEISS z Lechovic vytvořil studii kaple a jejího nejbližšího okolí.

ROK 2010

     Koncem března rozhodla rada obce o poskytnutí pozemku. Nad modelem v měřítku 1:10 proběhla diskuse s občany za účasti architekta Petra WEISSE. Původní rozpočet byl ve výši 49 324 Kč. Bylo provedeno vyměření pozemku, nakoupen materiál a vypracován list vlastnictví pozemku.

     Na řádném zasedání obecního zastupitelstva dne 29. března 2010 bylo rozhodnuto, že stavba bude stát na parcele číslo 541/1. Jedná se o pozemek, který je ve vlastnictví obce Morašice.

MUP - 2010-05-25-X.jpg
MUP - CI_2010_09X.JPG

ROK 2011

     Proběhlo postupně navezení hlíny na mohylu pod kaplí, pokácení akátů, vytrhání pařezů, vynětí půdy a zhotovení nerezového stojanu. Dne 31. srpna stavební úřad městyse Višňové vydal územní souhlas a souhlas s provedením stavby. Dne 1. října roku 2011 byly zahájeny výkopové práce a postaven obloukový val z kamene.

MUP - CI_2011_34X.jpg

ROK 2012

     Do kruhového základu kaple byl zabetonován vyrobený nerezový podstavec. Na ten byla usazena  svařena drátěná kostra a poté provedeno vlastní betonování pláště kaple Matky ustavičné pomoci - MUP. Kolem vzniklé stavby byly kruhovitě položeny dlažební kostky a z plochých kamenů vydlážděn přístupový chodníček od příjezdové cesty. Terén v areálu byl srovnán stavební firmou a poté občany oset trávou.

MUP - FORMA POLYSTYRENX.jpg
MUP - 2012_06_23X.jpg
MUP - 2012_06_23_X.jpg
MUP - 2012_06_26_X.jpg
MUP - 2012_06_26_aX.jpg
MUP - CI_2012_18-X.jpg
MUP - CI_2012_21-X.jpg

ROK 2013

     Vybudováno parkoviště pro auta. Na vydlážděné plochy instalovány dvě lavičky, vysázena zeleň, kaple natřena barvami a dne 19. července realizováno noční nasvícení. Dne 27. července byla kaple Matky ustavičné pomoci při slavnostní mši požehnána.

 

     Na stavbě kaple bylo k 27. červenci 2013 odpracováno bez nároku na odměnu celkem 860,5 hodiny. To při průměrné mzdě představuje částku 116 167 korun a 50 haléřů. Podle účetní evidence poskytlo finanční dary ve výši 93 416 korun celkem 25 občanů a 2 právnické osoby. Úhrnem bylo tedy vytvořeno dílo v hodnotě 209 583 korun a 50 haléřů. Tato skutečnost si jistě zaslouží poděkování a obdiv.

 

VŠEM, KDO SE NA STAVBĚ KAPLE MUP PODÍLELI DAREM A PRACÍ PATŘÍ PODĚKOVÁNÍ A VELKÝ OBDIV.

MADONA SVĚC POPELKA - 02.JPG
MADONA SVĚC POPELKA - 01.JPG
CI_2013_07.JPG
MADONA SVĚC POPELKA - 03.JPG
MUP - CI_2013_11-X.JPG
MUP - CI_2013_08-X.JPG
MUP - CI_2013_09-X.JPG

ROK 2014

     Vysvěcením kaple ale neskončilo přetváření stavby a jejího okolí. Manželé Veisovi pořídili na své náklady, do kaple a do místního kostela  plastiku Matky ustavičné pomoci (MUP). Požehnání plastik se uskutečnilo po mši svaté, v neděli dne 29. června 2014. Slavnost začala v 10 hodin v kostele svaté Anny. Poté vyšel z kostela průvod ke kapli, kde hostěradický farář Josef DVOŘÁK plastiku ikony požehnal. Termín požehnání plastiky byl vybrán tak, aby se co nejvíce přiblížil Svátku Panny Marie, Matky ustavičné pomoci, který se každoročně slaví dne 27 června.

MUP - CI-2014-37-X.JPG
MUP - CI-2014-38-X.JPG

ROK 2015

     Po obvodě areálu bylo dosázeno několik keřů a stráň přivrácená k silnici osázená plazivými stále zelenými keři. Solární osvětlení nefungovalo vždy tak, jak mělo a finančně velmi nákladná údržba tohoto systému v provozuschopném stavu nás vedla k úvaze o změně typu a zdroje osvětlení, který by vyřešil častou nefunkčnost osvětlení.

     Předpokládané náklady na nový způsob osvětlení s připojením na elektrickou rozvodnou síť s napětím o 240 Voltech, se mělo pohybovat okolo 50 000 Kč. V té době jsme ale na kontě pro údržbu kaple měli necelou polovinu této částky. Rozhodli jsme se proto poprosit občany naší obce a jiné donátory, o finanční příspěvek podle jejich možností na reinstalaci nového osvětlení kaple. Kupodivu se i tato částka sešla a mohli jsme přistoupit k realizaci. Osvětlení funguje bez problému dodnes.

 

ROK 2020

    V tomto roce byl obnoven bílý, modrý a zlatý nátěr pláště kaple.

PLASTICKÁ IKONA MATKY USTAVIČNÉ POMOCI

     Svátek Panny Marie - Matky ustavičné pomoci připadá na 27. června. Panna Maria je odedávna uctívána v souvislosti s bolestnými situacemi v našem životě. Její vzývání tímto způsobem je neodmyslitelně svázáno s kongregací redemptoristů, založenou sv. Alfonsem Maria z Liguory dne 9. listopadu 1732.

     V kostele sv. Alfonse v Římě, je přechováván starobylý milostný obraz Panny Marie, všeobecně nazývaný Matka ustavičné pomoci. Redemptoristé šíří úctu k tomuto obraz všude kde působí. U nás je to na Svaté Hoře u Příbrami nebo na Hoře Matky Boží v Králíkách a jsou také v nedalekých Tasovicích.

     Milostný obraz Matky ustavičné pomoci byl namalován pravděpodobně v 13. století na Krétě, kde byl nábožně uctíván až do konce 15. století. Potom se za neznámých okolností dostal do Říma k augustiniánů. Jejich klášterní kostel svatého Matouše byl za napoleonských bouří zničen, obraz ale zachráněn. Protože se však vícekrát stěhovali, tak milostný obraz upadl v zapomenutí. Matka ustavičné pomoci však nedopustila, aby její památka dočista zanikla. Díky prozřetelné shodě okolností papež Pius IX. roku 1866 obraz odevzdal do opatrování redemptoristům, kteří se usadili v Římě. V kostele svatého Alfonse, který stojí částečně na místě původního kostela svatého Matouše, je originál obrazu umístěn dodnes. Svatý Alfons zavázal kněze řádu redemptoristů, aby úctu k Panně Marii Matce ustavičné pomoci šířili všude, kde jen budou působit. Podle obrazu vzniklo na tisíce věrných kopií. U jiných milostných obrazů údajně nemají kopie stejnou moc jako originál. Kopie tohoto obrazu však mají stejnou moc jako originál. V naší vlasti zavedli úctu k Matce ustavičné pomoci otcové redemptoristé zejména prostřednictvím lidových misií.

MUP - PLASTIKA V KAPLI-X.JPG
MUP - PLASTIKA-X.JPG

IKONA MATKY USTAVIČNÉ POMOCI - MUP

IKONA - MUP.jpg

VYSVĚTLENÍ OBRAZU IKONY MATKY USTAVIČNÉ POMOCI

     Originál je namalován na desce z cedrového dřeva o rozměrech 52 x 41 cm a představuje nám Pannu Marii jako Matku bolesti plnou. Panna Maria ukazuje pravou rukou na Dítě Ježíše, jakoby říkala: „On je Vykupitel světa“! Dítě v jejím náručí, které je radostí matek, jí už dává tušit bolesti, které přijdou. Tajemná řecká písmena u hlav světců nám naznačují, že je zde zobrazeno druhé zvěstování. Archandělé Michael a Gabriel ukazují Božímu dítěti, jehož tvář prozrazuje už dospělého člověka, co Ho čeká, až vyroste a oznamují svaté Panně: „Budeš Matkou Bolestnou”. Dítě jakoby před chvílí obrátilo tvář od kopí a houby, které mu ukazuje archanděl Michael a vidí nyní přicházet archanděla Gabriela s křížem a hřeby. Z lidského strachu před vidinou budoucího utrpení hledá pomoc u své Matky. Přivine se k Ní a chytá se její pravé ruky, strachem se mu až uvolnil sandálek na noze. Matka cítí se Synem, dívá se před sebe, dívá se na všechny, co jdou za Ježíšem a nesou kříž svých bolestí. Ona je Matkou pro Něho i pro nás, Matkou s pevnou rukou, které se chytá dítě Ježíš na obraze, a které se může chytit i každý z nás.

 

SYMBOLIKA NA PLASTICE

KRISTUS SE OHLÍŽÍ - po jednom z andělů, kteří nesou v rukou nástroje Jeho umučení. Kříž nese pravý archanděl Gabriel, kopí a yzop s houbou namočenou v octě levý archanděl Michael.

 

PADAJÍCÍ SANDÁL - znamená symbol úleku, lidského strachu z utrpení a smrti, který Ježíš jako člověk prožíval. Ač ho ikona představuje jako dítě (důraz na skutečnost, že se stal člověkem), předjímá již úzkost Getsemanské zahrady, čímž připomíná, kam až Bůh ve svém připodobnění člověku šel. Vzal na sebe i to nejtěžší, co s sebou porušená lidská přirozenost nese. To je úzkost, bolest a smrt.

 

ZLATÉ OZDOBY NA ODĚVU KRISTA - znázornění Ježíšova božství na chitónu. Jde o připomínku Trojice, z níž se svým vtělením neztratil, ale stále v ní jako druhá božská osoba Syn Boží.

 

KŘÍDLA ANDĚLŮ - nerozpínají se obě stejně. Jedno je vždy sklopené na znamení úcty.

 

NIMBUS (SVATOZÁŘ) - kruh = věčnost, věčný život, to je Svatost.

 

SVITEK PÍSMA - v rukou Krista slovo Boží, Logos.

 

PÍSMENA - OWN  V KRISTOVĚ NIMBU  - řecká zkratka Božího jména, které zjevil Hospodin Mojžíšovi v hořícím keři: „JSEM, KTERÝ JSEM”. (Exodus 3,14)

 

PÍSMENA - IS CS - zkratka jména Ježíš Kristus

 

PÍSMENA - MR QU - zkratka titulu Matka Boží

Něco více o kapli Matky ustavičné pomoci se dozvíte zde.

Během prohlížení Vás mohou rušit reklamy. Za to se omlouváme.

bottom of page